Ali Rıza SAKLICA Grupas Gelişim ailesine katıldı

Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden 1978 yılında mezun olmuştur.

33 yıl “Oil&Gas’’ sektöründe; petrokimya, rafineri, enerji şirketlerinde işletme mühendisi ve sağlık-emniyet-çevre uzmanı olarak çalıştı. Özelleştirme öncesi devlette, daha sonra SOCAR Grubuna bağlı PETKİM Petrokimya Holding AŞ., STAR Rafineri AŞ. ve SOCAR Enerji Yatırımları AŞ.’ de Sağlık-Emniyet-Çevre Müdürü olarak görev yaptı.

İlk 15 yıl PETKİM’in değişik fabrikalarında işletme mühendisi olarak fabrikaların proje-montaj-devreye alma-işletme aşamalarında çalıştı.

Sonraki 18 yılı SOCAR Grubu şirketlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile çevre konularında uzmanlaşarak ve birçok deneyim yaşayarak geçirdi. 3500 kişinin çalıştığı PETKİM’de birçok ilke imza atarak SEÇ Kültürünün Şirket genelinde yayılmasını sağladı. ‘İSG Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği‘ yayınlanmadan önce PETKİM’in 19 fabrikasında risk değerlendirme çalışmalarını koordine edip tamamlamıştır.

6.3 milyar dolar proje bedeli olan ve montaj aşamasında 15,000 işçi ile 1000 mühendisin çalıştığı STAR Rafinerisinin iş sağlığı ve güvenliği ile çevre süreçlerinin tasarımını ‘’HSE EngineeringManager’’ olarak koordine etti. Rafinerinin yapılması ulusal zorunluluk olan ÇED ve uluslararası finans kuruluşlarının talebi olan ESIA (Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirmesi) çalışmalarında bulundu. Amsterdam-Madrid-Milano-Seul-İstanbul irtibat bürolarında yapılan HSE mühendislik çalışmalarına liderlik yaptı.

2014 Yılından bu yana A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak 33 yıllık sanayi tecrübesini paylaşmak amacıyla rehberliğe devam etmektedir.

YUKARI

2018'de Grupas Gelişim